Polecamy

Najlepsza dieta dla psa młodego i dorosłego

Co kupić na pchły dla kota? Jaki preparat na insekty wybrać?

Opieka nad kotem nie wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, ale niewielkie wydatki na pewno trzeba będzie ponieść. Jednym z takich wydatków jest odpowiednia klatka dla kota. W sprzedaży jest ich bardzo wiele i pojawia się w związku z tym klasyczne pytanie, którą z nich najlepiej jest wybrać?

Klatki i transporterki

Klatki dla kota to dobry pomysł, ale jeśli chce się zwierze po prostu przewieźć w wygodnych warunkach, zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest tak zwany transporterek.

Transporter

Transportery składają się z dwóch części: ażurowego klosza i zabudowanej konstrukcji głównej. Na górze posiadają też uchwyt. Za pomocą takiego transportera można łatwo przewieźć kota w transporcie publicznym czy po prostu bezpiecznie umieścić w samochodzie bądź w samolocie (tutaj wchodzą pewne dodatkowe warunki). Transportery są tanie, a ich wybór jest duży.

Wady i zalety transportera

Wśród zalet transportera na pewno można wymienić niską cenę, zwłaszcza transporterów wykonanych z tworzyw sztucznych. Mają wygodne uchwyty do przenoszenia i są bezpieczne tak dla kota, jak i dla niosącego go człowieka. Wady takiego rozwiązania to ryzyko uszkodzenia dość delikatnego tworzywa oraz to, że transportery są praktycznie bezużyteczne w zastosowaniu stacjonarnym.

Transporter dla kota

Klatki dla kotów – wady i zalety

Klatki także mają bardzo wiele różnych rodzajów. Można je bez problemu wykorzystywać w warunkach stacjonarnych, na przykład na pokazach. Takie klatki są ażurowe i bardzo wytrzymałe. Można z nich bez problemu korzystać na balkonach czy w domach. Łatwo jest znaleźć klatkę w rozmiarze odpowiednim do posiadanego konta. Niestety, takie klatki nie są specjalne wygodne w czasie transportu zwierzęcia, a do tego ich ceny bywają dość wysokie.

Rodzaje klatek

Klatki dla kotów to w zasadzie zbiór otwarty, ponieważ podziałów można dokonywać na wiele sposobów. Zazwyczaj mówi się o:

– klatkach weterynaryjnych, wykonanych ze specjalnych, odpornych materiałów, w których koty przebywają w czasie zesłania do weterynarza. Klatki weterynaryjne posiadają swoje kuwety i odpływy, a do tego bywają ogrzewane;

– klatki na balkon, zwykle duże, dające się postawić także w ogrodzie. Takie klatki są często rozwiązaniem dla osób, które chcą dla kota wydzielić fragment przestrzeni na dworze, ale nie chcą tego robić za pomocą chociażby siatki. Dzięki klatce kot nie ucieknie i nie wypadnie przypadkiem przez okno. Będzie też bezpieczny od zewnętrznych czynników;

– klatki domowe, stosowane w przypadku kotów, które nie potrafią się przekonać do kojców czy legowisk. Klatka tego typu może być używana także jako izolacja, kiedy w domu pojawia się nowe zwierzę lub dzieje się coś powodującego stres. Takie zastosowanie wymaga posiadania klatki zamykanej w razie potrzeby. Warto zadbać o to, by klatka była wystarczająco duża, aby kot był w stanie w niej stanąć prosto, położyć się wygodnie, a także porozciągać. W klatce musi się zmieścić miska z wodą i jedzeniem, a najlepiej także kuweta;

– klatki wystawowe, dostosowane do potrzeb kotów w czasie wystaw.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki kot dla alergika?

O alergii mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej. Coraz większa liczba osób mówi o tym...

Szczotka dla kota

Mimo że koty to zwierzęta dość samodzielne, mała pomoc przy pielęgnowaniu sierści nie...

Przegląd najciekawszych kocich misek

Nie trzeba być wcale znawcą zwierząt, aby zgodzić się z tym, że każdy kot powinien mieć...