Polecamy

Jak dbać o zęby u psa?

Przegląd najciekawszych kocich misek

Poradnik

Nadwaga u psa, jak z nią walczyć?

Problem otyłości wśród zwierząt, w tym psów jest dość częstą przypadłością. Nie należy go lekceważyć, ponieważ może powodować kłopoty z poruszaniem się zwierząt, obniżać odporność i utrudniać pracę wątroby, nerek i jelit.

Nadwaga u psa, jak z nią walczyć?

Nadwaga u psów pojawia się kiedy waga zwierzęcia przekracza normę o około 5% i więcej. Jeśli jest ona większa od normy o 25% i więcej to mówimy już o otyłości.

Niepokoić może fakt, że problem nadwagi i otyłości u psów stale rośnie, a często winę za to ponosi opiekun. Wyróżnia się różne rodzaje otyłości, ponieważ wpływ na nią ma wiele czynników, w tym np. wiek psa, płeć lub przebyty zabieg kastracji. Najczęściej psy przybierają na wadze na skutek niedoborów hormonalnych i przekarmiania przez właściciela. Przyczynę pomoże ustalić weterynarz, ale sam właściciel jest w stanie zadbać o jakość i wielkość posiłków jakie podaje swojemu pupilowi, a także odpowiednią dawkę ruchu. Dlatego warto wiedzieć jaką karmę podawać psu który posiada nadwagę.

Po pierwsze - karma dla psów z nadwagą

Kiedy nasz pies zmaga się z nadwagą istotne jest zmienienie menu. Wówczas warto kupić dobrą karmę. Mokra karma dla psa z nadwagą powinna być podawana zgodnie z zaleceniami producenta, widocznymi na opakowaniu. Nie powinno się przekraczać dziennych porcji, zwłaszcza kiedy pies posiada tendencję do tycia.

W sytuacji, kiedy chcemy dbać o zdrowie i wagę psów warto sięgnąć po karmę typu light - zwłaszcza kiedy posiadamy psa kastrowanego i sterylizowanego. Warto też wiedzieć, że oprócz samej karmy każda inna przekąska podawana pupilowi w trakcie dnia też jest posiłkiem i nie powinno się przesadzać z ilością. Jeśli piesek jest łakomczuchem to warto podzielić dzienną dawkę na np. dwa lub trzy posiłki.

Kupując karmę dla psów z nadwagą warto zwrócić uwagę na produkty renomowane, takie jak np. Acana i Orijen.

Polecane rodzaje karmy dla psów z nadwagą

Karma Acana HERITAGE Light & Fit Dog to wybór dla psów z nadwagą. Co istotne, karma zawiera wszystkie, niezbędna składniki dla rozwoju pupila, w tym mięso kurczaka pochodzącego z chowu bezklatkowego, jajka ściółkowe, a także mięso storni łowionej w naturalnym środowisku. Karma zawiera również owoce i warzywa, a także posiada niską zawartość węglowodanów oraz kalorii. Oprócz karmy Acana HERITAGE Light & Fit warto też wybierać inne rodzaje wysokiej jakościowo karmy.

Polecaną marką karmy dla psów z nadwagą jest także Orijen, np. Orijen Fit & Trim Dog. Zawiera ona pełnowartościowe białko, niezbędne dla rozwoju psa i inne, zbilansowane składniki. Kiedy pies odzyska już właściwą wagę warto podawać karmę tej samej marki, która pozwoli zadbać o dobry wygląd i wagę psa, a także utrzymać uzyskane efekty wagowe.

Wybierając pełnowartościową karmę dla psa warto zwracać uwagę na to, by utrzymywała ona prawidłową masę mięśniową psa i odpowiednią kondycję. Warto też czytać skład karmy przed jej kupnem i wybierać dobry sklep zoologiczny online.

Po drugie - długie spacery

Oprócz właściwego odżywania pies powinien mieć też odpowiednią ilość ruchu. Dlatego ważne jest by regularnie zabierać go na spacery, jeśli cały dzień przebywa w mieszkaniu i pozwolić mu się wybiegać. W ten sposób może pozbyć się kalorii.

Dokładne wymagania psa w zakresie ruchu pomoże wskazać weterynarz w zależności od rasy, choć różnice mogą pojawić się już w obrębie jednej z ras. Jeśli jednak dorosły pies przybiera na wadze regularnie to jest to dla właściciela czytelnym i jasnym znakiem, że ma za mało ruchu.

Wszystkie psy – niezależnie od rasy lub jej braku a także miejsca pobytu wymagają też ćwiczeń fizycznych. By zachęcić je do aktywności warto zabierać je na spacery i rozpocząć krótką rozgrzewkę w postaci aportowania. W sklepach online można znaleźć wiele zabawek dla zwierząt, które podczas spaceru stanowią dodatkową atrakcję. Warto stosować nagrodę za udany trening, np. ulubiony smakołyk psa (choć nie powinno się przesadzać z ich ilością). Innym rodzajem nagrody może też być luźniejsza smycz.

Wiele osób dostosowuje aktywność swojego psa do sportu jaki sam uprawia, np. biegania. Można też zdecydować się na inne rodzaje aktywności dla pupila, a jest w czym wybierać, od np. frisbee, czy canicrossu po tropienie lub bieg psa przy rowerze właściciela.

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego Tukan24

​Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak dbać o zęby u psa?

​Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie...

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...