Polecamy

Jaki prezent dla psa warto wybrać?

Idealna karma dla amstafa

Akcesoria dla kota

Jaki żwirek dla kota wybrać? Który będzie najlepszy?

Dobry żwirek dla kota sprawi, że codzienna higiena oraz sprzątanie po kotach stanie się łatwiejsze. Produkty takie są wygodne w użyciu, nie są drogie. Jaki więc żwirek najlepiej będzie wybrać? Czym poszczególne typy się różnią?

Kuweta i żwirek to element obowiązkowy w przypadku każdego domu, w którym mieszkać będzie kot. Zanim stosowanie żwirków stało się popularne stosowano także inne rozwiązania jak między innymi piasek, trociny czy gazety. Te rozwiązania były jednak mało higieniczne i mało wygodne. Żaden z tych składników nie miał właściwości antybakteryjnych, nie zbryla się a kuweta z takim materiałem musiałby być bardzo często czyszczona. Żwirki sprawiają, żę zajmowanie się kotami staje się łatwiejsze, przyjemniejsze.

Rodzaje żwirków dla kotów

Sklepowe półki mają nam do zaoferowania wiele ciekawych produktów, jeśli chodzi o żwirki dla kotów. Poszczególne typy mają różną formę, grubość czy właściwości. Najczęściej spotykamy następujące propozycje

Bentonitowe żwirki dla kotów – to klasyka jeśli chodzi o żwirki zbrylające się. Mają one różne frakcje. Drobne będą się świetnie zbrylać, ale roznoszą się po domu. Proponowane są w formie klasycznej, perfumowanej, antybakteryjnej. Poszczególne firmy mają różne zapachy żwirków, które maja wpływać na neutralizowanie brzydkich zapachów.

Żwirki drewniane dla kotów – to kolejny dobry wybór Żwirki takie mogą być w formie drobnych granulek bądź też drobnych trocin. Dostępne w wersji zbrylającej i niezbrylającej. Ogromną zaletą żwirku drewnianego jest fakt, że można spłukiwać go w toalecie albo rozsypywać w ogrodzie. Jest naturalny i biodegradowalny. Kolejnym atutem będzie również to, że ma naturalny zapach żywicy.

Rodzaje żwirków dla kota

Żwirki silikonowe dla kotów – inne niż wcześniej proponowane produkty. Wykonane są z krzemionki, nie maja właściwości zbrylających. Żwirek silikonowy w formie kuleczek czy kryształków, które pochłaniają koci mocz do wewnątrz. Materiał się nie zbryla i nie rozpada. Po miesiącu wymienia się całą zawartość kuwety.

Czy żwirek można spłukiwać w toalecie?

Dla wielu osób właśnie taki sposób sprzątania jest najwygodniejszy i przy wyborze żwirku jest to oczywiście priorytetowa sprawa. Można również szukać takiego żwirku, który będzie można również wyrzucać do kosza.

Który żwirek nie będzie się roznosił po domu?

Oczywiście wybierając żwirek dla kota liczy się także wygoda domowników. Żwirek chrzęszczący pod butami czy wbijający się w stopy będzie oczywiście nieprzyjemny, ale dodatkowo będzie również niehigieniczny i może się to okazać problemowe między innymi, gdy w domu są małe dzieci.

Większość żwirków w mniejszym czy większym stopniu roznosi się po domu. Żwirki cięższe o grubszej frakcji nie przyczepiają się tak bardzo do kocich łapek i dlatego nie rozsypują się tak mocno. Lekki żwirek drewniany i trociny najłatwiej się roznoszą. Aby eliminować rozsypywanie się żwirku będzie można szukać dobrej kuwety, która ma wysoki brzeg, albo krytej. Można także kupić specjalną matę gumową, która obok kuwety będzie się znajdować.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Klatka dla kota

Opieka nad kotem nie wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, ale niewielkie wydatki na pewno...

Szczotka dla kota

Mimo że koty to zwierzęta dość samodzielne, mała pomoc przy pielęgnowaniu sierści nie...

Przegląd najciekawszych kocich misek

Nie trzeba być wcale znawcą zwierząt, aby zgodzić się z tym, że każdy kot powinien mieć...