Polecamy

Jak dbać o zęby u psa?

Co kupić na pchły dla kota? Jaki preparat na insekty wybrać?

Opieka nad kotem nie wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, ale niewielkie wydatki na pewno trzeba będzie ponieść. Jednym z takich wydatków jest odpowiednia klatka dla kota. W sprzedaży jest ich bardzo wiele i pojawia się w związku z tym klasyczne pytanie, którą z nich najlepiej jest wybrać?

Klatki i transporterki

Klatki dla kota to dobry pomysł, ale jeśli chce się zwierze po prostu przewieźć w wygodnych warunkach, zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest tak zwany transporterek.

Transporter

Transportery składają się z dwóch części: ażurowego klosza i zabudowanej konstrukcji głównej. Na górze posiadają też uchwyt. Za pomocą takiego transportera można łatwo przewieźć kota w transporcie publicznym czy po prostu bezpiecznie umieścić w samochodzie bądź w samolocie (tutaj wchodzą pewne dodatkowe warunki). Transportery są tanie, a ich wybór jest duży.

Wady i zalety transportera

Wśród zalet transportera na pewno można wymienić niską cenę, zwłaszcza transporterów wykonanych z tworzyw sztucznych. Mają wygodne uchwyty do przenoszenia i są bezpieczne tak dla kota, jak i dla niosącego go człowieka. Wady takiego rozwiązania to ryzyko uszkodzenia dość delikatnego tworzywa oraz to, że transportery są praktycznie bezużyteczne w zastosowaniu stacjonarnym.

Transporter dla kota

Klatki dla kotów – wady i zalety

Klatki także mają bardzo wiele różnych rodzajów. Można je bez problemu wykorzystywać w warunkach stacjonarnych, na przykład na pokazach. Takie klatki są ażurowe i bardzo wytrzymałe. Można z nich bez problemu korzystać na balkonach czy w domach. Łatwo jest znaleźć klatkę w rozmiarze odpowiednim do posiadanego konta. Niestety, takie klatki nie są specjalne wygodne w czasie transportu zwierzęcia, a do tego ich ceny bywają dość wysokie.

Rodzaje klatek

Klatki dla kotów to w zasadzie zbiór otwarty, ponieważ podziałów można dokonywać na wiele sposobów. Zazwyczaj mówi się o:

– klatkach weterynaryjnych, wykonanych ze specjalnych, odpornych materiałów, w których koty przebywają w czasie zesłania do weterynarza. Klatki weterynaryjne posiadają swoje kuwety i odpływy, a do tego bywają ogrzewane;

– klatki na balkon, zwykle duże, dające się postawić także w ogrodzie. Takie klatki są często rozwiązaniem dla osób, które chcą dla kota wydzielić fragment przestrzeni na dworze, ale nie chcą tego robić za pomocą chociażby siatki. Dzięki klatce kot nie ucieknie i nie wypadnie przypadkiem przez okno. Będzie też bezpieczny od zewnętrznych czynników;

– klatki domowe, stosowane w przypadku kotów, które nie potrafią się przekonać do kojców czy legowisk. Klatka tego typu może być używana także jako izolacja, kiedy w domu pojawia się nowe zwierzę lub dzieje się coś powodującego stres. Takie zastosowanie wymaga posiadania klatki zamykanej w razie potrzeby. Warto zadbać o to, by klatka była wystarczająco duża, aby kot był w stanie w niej stanąć prosto, położyć się wygodnie, a także porozciągać. W klatce musi się zmieścić miska z wodą i jedzeniem, a najlepiej także kuweta;

– klatki wystawowe, dostosowane do potrzeb kotów w czasie wystaw.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Szczotka dla kota

Mimo że koty to zwierzęta dość samodzielne, mała pomoc przy pielęgnowaniu sierści nie...

Przegląd najciekawszych kocich misek

Nie trzeba być wcale znawcą zwierząt, aby zgodzić się z tym, że każdy kot powinien mieć...

Jaki kot dla alergika?

O alergii mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej. Coraz większa liczba osób mówi o tym...