Polecamy

Przegląd najciekawszych kocich misek

Jaki kot dla alergika?

Akcesoria dla kota

Jaki kot dla alergika?

O alergii mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej. Coraz większa liczba osób mówi o tym, że cierpi na katar, uczulenie, kaszel czy zapalenie spojówek. Często występuje jeszcze alergia na pyłki, pożywienie albo na alergeny od zwierząt. Co powoduje uczulenie? Czy alergik może mieć kota?

Alergia przy hodowli kota

Wiele osób cierpi na alergię wywoływaną alergenami zwierzęcymi. Często zdarza się, że osoby, które po testach dowiedziały się, że mają alergię, rezygnują z posiadania zwierzęcia, chociaż wcześniej o nim marzyły. Ale czy jest to dobra decyzja? Czy naprawdę z tego marzenia trzeba rezygnować w przypadku alergii?

Żeby sprawdzić, czy faktycznie mamy alergię na zwierzęta, trzeba wykonać specjalne testy , udając się do alergologa. Te najbardziej popularne to testy skórne, chociaż coraz bardziej znane są testy płytkowe albo z krwi. W przypadku, gdy testy faktycznie wykażą alergię, a do tej pory jeszcze nie zakupiło się psa albo kota, to właściwy czas, żeby jednak przemyśleć jeszcze tę decyzję. Bardzo często jest tak, że alergia doskwiera mniej, jeśli przyjmuje się odpowiednie leki oraz częściej wykonuje się porządki domowe. Jednak wtedy, gdy dodatkowo rozwija się astma albo alergia jest bardzo silna, wówczas alergeny mogą działać dużo gorzej.

Uczulenie jest spowodowane białkami, które znajdują się w wydzielinach kota. Najczęściej człowiek ma z nimi kontakt poprzez kocią ślinę. Oczywiście lizanie człowieka przez koty jest rzadsze niż przez psy, ale i tak możliwe. Taka polizana przez kota osoba zaczyna odczuwać swędzenie, dostaną wysypki kontaktowej albo nawet zaczną odczuwać duszności. A jeśli tą dłonią, którą głaskało się kota, zatrze się jeszcze oko i błony śluzowe, wówczas odczucia są jeszcze bardziej nieprzyjemne. Osoba z alergią powinna szczególnie zadbać o swoją higienę zwłaszcza, gdy ma kontakt z kotem.

Alergie kontra kot

Nośnikiem alergenów jest też kocia ślina, chociaż nie jest alergenem tak mocnym jak kocia ślina. Kiedy koty się lizą, to sierść zaczyna unosić się w powietrzu wraz z tymi cząsteczkami śliny. Następnie to wszystko osiada na meblach,, aby w końcu dostać się do układu oddechowego człowieka.

Alergicy mają często wiele problemów. Mogą być uczulone jednocześnie na roztocza kurzu domowego, na pyłki roślin i właśnie na alergeny odzwierzęce. Jeśli to wszystko się ze sobą łączy, wówczas dużo łatwiej o wystąpienie wysypki, kataru czy duszności. W związku z tym konieczne jest przestrzeganie higieny. A jeśli w domu hoduje się kota, to dużo łatwiej o rozwijanie się roztoczy. Na podłodze znajduje się sierść, która staje się pożywką dla roztoczy. W związku z tym, decydując się na posiadanie kota, trzeba pamiętać o częstszym odkurzaniu i sprzątaniu w domu.

Kot dla dziecka z alergią

Przed zdecydowaniem się na kota, trzeba przeanalizować możliwości – zwłaszcza, jeśli w domu są alergicy, aby nie trzeba było potem oddawać zwierzęcia do schroniska. Z kotem przy alergii można żyć, ale może to być trudne.

Dla dziecka, które ma alergię, najlepszym kompanem będzie kot rasowy – bez podszerstka albo bez sierści.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Klatka dla kota

Opieka nad kotem nie wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, ale niewielkie wydatki na pewno...

Szczotka dla kota

Mimo że koty to zwierzęta dość samodzielne, mała pomoc przy pielęgnowaniu sierści nie...

Przegląd najciekawszych kocich misek

Nie trzeba być wcale znawcą zwierząt, aby zgodzić się z tym, że każdy kot powinien mieć...