Szczotka dla kota
Mimo że koty to zwierzęta dość samodzielne, mała pomoc przy pielęgnowaniu sierści nie zaszkodzi. I to nie tylko w przypadku kotów rasowych, ale i dachowców. Szczotkując sierść, można usunąć kołtuny, a tym samym dodać kotu ładnego wyglądu. Jaka szczotka do czesania kota będzie najlepsza?
Plusy szczotkowania kota
Wielu osobom wydaje się, że kot nie potrzebuje pomocy przy pielęgnacji, bo sam się liże i myje. Nie trzeba go więc dodatkowo myć. A po co to dodatkowe szczotkowanie? Chociażby po to, żeby sierść kocia była bardziej gładka i jeszcze czystsza. Zalety czesania kota szczotką przedstawiają się w ten sposób:
Redukowanie kołtunów – szczególnie uciążliwe kołtuny są przy długiej sierści. Jeśli pojawi się choć trochę zanieczyszczeń, a włoski są naelektryzują, to kilka dni bez szczotkowania sprawi, że na włosach pojawią się poplątane fragmenty. Szczególnie duże kołtuny mają te zwierzęta, które żyją w domach, ale nie są dodatkowo pielęgnowane. Wtedy wyraźnie widać, że bez pomocy kotu trudno zadbać o swoje futerko. A jeśli będzie się je czesało regularnie, wówczas można uniknąć kołtunów.
Mniejszy problem z linieniem - czesanie tylko je ogranicza, ale to i tak spora zaleta. Jeśli kota się nie czesze, to gubi on dużą ilość włosów. Jeśli tę martwą sierść się wyczesuje, zamiast zostawiać, to wówczas można ograniczyć jej ilość na meblach czy na ubraniach.
Nadanie sierści połysku i gładkości – kocie futerko po czesaniu staje się dużo bardziej gładkie i przyjemniej jest je dotykać. Jest miękkie, dlatego głaskanie staje się przyjemniejsze.
Przyjemność dla kota – koty bardzo lubią, jeśli delikatnie się je czesze. W czasie tej czynności można zwierzęciu okazać swoje uczucie, pogłaskać albo podać jakąś smakowitą rzecz do zjedzenia. A jeśli wybierze się dobra szczotkę, to czesanie sprawi kotu więcej przyjemności.
Czesanie ma wiele zalet, jak widać. Czy są też wady? Niektóre koty tak nie lubią być czesane, że wyrywają się, drapią i z takich zabiegów pielęgnacyjnych nici. Jeśli nic nie pomaga kota uspokoić, to lepiej go nie zmuszać. Trzeba pamiętać, że czesanie nigdy nie zrobi krzywdy kotu, nie jest w żaden sposób szkodliwe ani w żaden sposób przykre. A jeśli wybierze się właściwą szczotkę dobrej jakości, to na pewno nie ma szans na skrzywdzenie kota.
Sposób szczotkowania kota
Trzeba pamiętać, aby szczotkowanie kota przebiegało w spokoju, w dostosowanych do tego warunkach. Kota nie wolno zmuszać do szczotkowania, bo nie przekona się, że jest to przyjemna czynność – wszystkie następne próby skończą się fiaskiem.
Sierść czesze się z włosem i pod włos. Kiedy wybierze się martwe włoski, włosy mają większą objętość. Czesanie powinno się zacząć od brzucha i nóg kota. Na koniec zostawić grzbiet.
Szczotkowanie musi odbywać się przez delikatne ruchy. Zbyt mocno dociśnięta szczotka może spowodować podrapanie. A jeśli na włosach są duże kołtuny, to najpierw trzeba użyć grzebienia o szerokich ząbkach, a potem szczotki.
Częstotliwość szczotkowania
Jeśli kot to lubi, to można nawet codziennie, a jeśli nie lubi, to wystarczy raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie.
Zobacz
Klatka dla kota
Opieka nad kotem nie wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, ale niewielkie wydatki na pewno...
Przegląd najciekawszych kocich misek
Nie trzeba być wcale znawcą zwierząt, aby zgodzić się z tym, że każdy kot powinien mieć...
Jaki kot dla alergika?
O alergii mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej. Coraz większa liczba osób mówi o tym...
Komentarze (0)