Polecamy

Jaka karma dla psów aktywnych?

Idealna karma dla amstafa

Poradnik

Jak obcinać psu pazury? Jakie akcesoria do obcinania psich paznokci wybrać?

Obcinanie paznokci na pewno będzie takim działaniem, które zapewni psu komfort. Zbyt długie paznokcie będą wrastać, powodują ból i utrudniają chodzenie. Paznokcie można samodzielnie obcinać albo korzystać z pomocy weterynarza. Jakie akcesoria się przydadzą, jakie są metody obcinania?

Psie paznokcie

Paznokcie psów są stałe, nie wysuwają się tak jak u kotów. Psie paznokcie są zaokrąglone i wygięte w łuk, dlatego jeśli rosną zbyt długie to przeszkadzają w chodzeniu i mogą wrastać w łapki. W paznokciu znajduje się mocno ukrwiony nerw. W czasie obcinania paznokci należy na niego szczególnie uważać. Nerw może być nawet w połowie długości paznokcia, niekiedy nawet dalej.

Psy paznokcie ścierają w trakcie chodzenia. Te, które mieszkają w blokach mają ku temu mało możliwości i dlatego regularne skracanie za pomocą specjalnych przyrządów staje się dość istotne. Psom, które często spacerują, szczególnie po twardej i szorstkiej powierzchni paznokcie szybciej się ścierają i nie ma konieczności często ich obcinania. Jeśli chcemy, by ten zabieg obcinania nie był dla psa stresujący to oczywiście najlepiej będzie przyzwyczaić psa od małego, a przy starszych psach robić to regularnie używając profesjonalnego sprzętu.

Jak obcinać psu paznokcie?

Obcinanie paznokci psa jest to zabieg prosty, jeśli pies z właścicielem współpracuje. Niektórzy podkreślają, że najlepiej robić to po kąpieli psa albo po spacerze w deszczu, ponieważ płytka będzie bardziej miękka i jej obcinanie będzie łatwiejsze. To jaka pozycję powinien mieć pies zależy od jego wielkości i preferencji. Tutaj również właściciel, który będzie obcinał paznokcie na pewno będzie miał coś do powiedzenia i jego preferencje również trzeba brać pod uwagę.

Obcinanie paznokci psu

Paznokcie obcina się na końcach. Jeśli są one bardzo długie i zaniedbane to lepiej będzie je skracać etapami, by nie uszkodzić nerwów. Paznokcie można obciąć maksymalnie do połowy ich długości. Jeśli pies się wierci i jest niecierpliwy to warto robić przerwę, dzięki temu pies może się uspokoić. Dla wielu psów na pewno jest to zabieg, który będzie w jakieś mierze stresujący i dlatego dobrze będzie, jeśli będziemy w stanie zadbać o odpowiednie warunki, w których ten zabieg będzie realizowany.

Pomoc weterynarza

Jeśli ktoś nie będzie miał zupełnie pojęcia jak się tym zająć i będzie się obawiał, że może psa uszkodzić może zdecydować się w tej sytuacji na pomoc weterynarza, który bez problemu zajmie się usuwaniem paznokci u psa i zrealizuje ten zabieg profesjonalnie. Z drugiej strony dla psa może być mniej stresujące, gdy to my będziemy obcinać im paznokcie, ponieważ jesteśmy dla nich bliższą osobą. Mogą lepiej to znieść niż obcinanie przez zupełnie obcą osobę.

O czym należy pamiętać przy obcinaniu paznokci u psa?

Przede wszystkim musimy mieć dobre akcesoria i stosować środki ostrożności. Gilotyna do psich paznokci będzie rozwiązaniem, które sprawi, że uda się bez problemu skrócić nawet grube i twarde paznokcie. Oczywiście należy pamiętać, że musimy uważać na nerwy. Ich uszkodzenie może doprowadzić do silnego krwawienia a rana będzie utrudniać psu chodzenie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak dbać o zęby u psa?

​Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie...

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...