Polecamy

Najlepsza dieta dla psa młodego i dorosłego

Karma dla psów: fundament życia każdego czworonoga

Poradnik

Jak odkłaczyć kota?

Koty dość dużo czasu w ciągu dnia poświęcają na zabiegi pielęgnacyjne, które polegają na lizaniu futerka. Ubocznym efektem takiego zabiegu jest połykanie sierści, z którą koci organizm jednak nie zawsze dobrze sobie radzi. Specjalne preparaty mają pomagać w wydalaniu kul włosowych, które będą zalegać w przewodzie pokarmowym kota. Pojawia się więc pytanie jak go odkłaczyć i dlaczego należy to robić.

Czemu koty trzeba odkłaczać?

W czasie lizania futra do przewodu pokarmowego kota dostaje się pewna ilość sierści. Zalega tam długi czas, ponieważ kot nie jest w stanie jej wydalać. Dotyczy to zarówno kotów z długą jak i z krótką sierścią. Sierść, która zalega w organizmie kota zbija się w kule włosowe a one mogą prowadzić do wielu różnych chorób. Naturalnym sposobem na jej pozbycie się będzie wydalenie albo wymiotowanie. Jeśli kto wymiotuje często to właśnie może oznaczać, że istnieje problem zakłaczenia. Zalegająca sierść może prowadzić do zaparć, utraty apetytu oraz często suchego kaszlu.

Podrażniona śluzówka żołądka może prowadzić do rozwijania się stanu zapalnego. Zbita sierść blokować może jelita co nawet prowadzić może do interwencji chirurgicznej. Regularne odkłaczanie kota mającego problem z wydaleniem sierści będzie bardzo ważne, ponieważ jest stanie dać dobre samopoczucie a także sprawia, że ryzyko rozwoju chorób będzie mniejsze.

Jak odkłaczyć kota domowymi sposobami?

Kot, jeśli będzie miał problem z nadmiarem sierści w układzie pokarmowym zjada trawę, która sprawi, że organizm będzie wymiotował, ponieważ podrażniony będzie żołądek. To zachowanie naturalne, koty w taki sposób radzą sobie z różnorakimi problemami. Kotom domowym trzeba zasiać trawę w doniczce, w innym wypadku będą obgryzać rośliny jakie znajdują się w mieszkaniu.

Sposób na odkłaczenie kota

Właściciele kota, który ma problem z zakłaczaniem powinien regularnie wyczesywać zwierzaka, by w ten sposób usuwać nadmiar sierści, którą kot może połykać. Pomocne będą rękawice, szczotka i trymer służący do pielęgnacji kota. Wśród domowych sposobów jest także dodawanie siemienia lnianego do karmy kota. Jeśli mimo takich zabiegów nadal jest problem z zakłaczeniem warto będzie wybrać produkty, które pozwolą pokonać nadmiar kłaczków z przewodu pokarmowego.

Jak odkłaczyć kota z dostępnymi produktami?

Produkty służące odkłaczaniu kota to najczęściej różnorakie smakołyki, których zadaniem jest rozbicie kul włosowych i pomoc w doprowadzeniu do ich naturalnego wydalenia. Proponowane są pasy odkłaczające, które można podawać bezpośrednio do pyszczka albo do karmy. Do tego karma odkłaczająca czy różnorakie przysmaki.

Kot bez wątpienia chętnie zje smakołyki, które pomocą mu jednocześnie bezboleśnie usunąć kłaczki znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Każdy właściciel kota powinien obserwować zwierzaka i w przypadku częstych wymiotów, pojawienia się zaparć czy kaszlu sięgać po smakołyki, pasy, karmy, by nie doszło do rozwoju stanu zapalnego. Warto więc pamiętać, żę to gromadzenie się kłaczków w jelitach kota może być niebezpieczne i trzeba będzie taką sytuację w miarę możliwości minimalizować.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak dbać o zęby u psa?

​Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie...

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...