Polecamy

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Jaka karma dla psów aktywnych?

Poradnik

Na jakie rodzaje kleszczy możemy natrafić w lesie?

​Choć każdego roku o kleszczach i chorobach odkleszczowych mówi się coraz więcej, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pasożyty te występują w kilku różnych gatunkach. Jakie rodzaje kleszczów możemy spotkać w polskich lasach?

Kleszcze twarde – najczęściej spotykane w polskich lasach

Kleszcze dzielą się na dwa typy: kleszcze twarde oraz kleszcze miękkie. Te pierwsze są najczęściej spotykane podczas spacerów po lasach i łąkach, o tych drugich niewiele osób ma pojęcie. Kleszcze twarde pokryte są twardym pancerzem – u samców pokrywa on cały grzbiet, a u samic oraz niedojrzałych form kleszczy (nimf oraz larw) jedynie jego część. Wśród kleszczy twardych znajdują się kleszcze pospolite, łąkowe, jeżowe oraz psie.

Najczęściej spotykany i atakujący ludzi oraz zwierzęta gatunek tego pajęczaka to kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), który wyglądem przypomina nieco nasiona rącznika pospolitego. Wykazuje aktywność przez niemal cały rok – głównie od marca do listopada. Można go spotkać w puszczach, ogrodach oraz parkach miejskich, a także w lasach.

Innym, równie znanym gatunkiem kleszcza jest kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), atakuje głównie psy oraz konie, rzadko przenosząc się na ludzi. Często jest zarażony bakteriami Babesia, które powodują tzw. „psią malarię” – babeszjozę. Można je spotkać tuż po kończącej się zimie, w wysokich trawach, wrzosowiskach, puszczach, krzewach oraz na terenach zalewowych.

Kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus) z kolei jest rzadko spotykany w Polsce, ale może być bardzo niebezpieczny. Atakuje głównie psy, przenosząc liczne choroby (np. babeszjozę i ehrlichiozę). Aktywny jest głównie w miesiącach letnich, a także w ogrzewanych pomieszczeniach.

Ostatni gatunek kleszcza twardego to kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus), który jak sama nazwa wskazuje zamieszkuje przeważnie nory jeży i innych małych ssaków. Spotykany w lasach, parkach, puszczach i ogrodach. Może przenosić się także na psy, koty oraz ludzi.

Obrzeżek gołębień – kleszcz miękki

W przeciwieństwie do kleszczy twardych, obrzeżek gołębień nie posiada pancerza. Jest jedynym, występującym w Europie kleszczem miękkim. Cechuje się wyjątkową wytrzymałością – może przeżyć nawet 9 lat bez dostępu do żywiciela.

Charakterystyczne jest to, że ten gatunek kleszcza atakuje głównie ptactwo, dlatego często można spotkać liczne kolonie obrzeżkach w gołębnikach, wokół miejsc gniazdowych, na poddaszach, strychach a także w kurnikach. Raczej nie znajdzie się ich w lasach czy na polanach.

Obrzeżki atakują całymi grupami, a wygłodniałe mogą przedostawać się do mieszkań i atakować ludzi oraz zwierzęta domowe. Ugryzienia są bardzo bolesne, mogą występować zmiany skórne, a także istnieje wysokie ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową.

Bibliografia dostępna jest pod adresem:

https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/pasozyty/kleszcze/

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...

Dlaczego warto wybrać sklep zoologiczny online?...

Karma, zabawki, smycze, żwirek, artykuły higieniczne - każdy, kto ma w domu zwierzaka, wie, jak...