Na jakie rodzaje kleszczy możemy natrafić w lesie?
Choć każdego roku o kleszczach i chorobach odkleszczowych mówi się coraz więcej, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pasożyty te występują w kilku różnych gatunkach. Jakie rodzaje kleszczów możemy spotkać w polskich lasach?
Kleszcze twarde – najczęściej spotykane w polskich lasach
Kleszcze dzielą się na dwa typy: kleszcze twarde oraz kleszcze miękkie. Te pierwsze są najczęściej spotykane podczas spacerów po lasach i łąkach, o tych drugich niewiele osób ma pojęcie. Kleszcze twarde pokryte są twardym pancerzem – u samców pokrywa on cały grzbiet, a u samic oraz niedojrzałych form kleszczy (nimf oraz larw) jedynie jego część. Wśród kleszczy twardych znajdują się kleszcze pospolite, łąkowe, jeżowe oraz psie.
Najczęściej spotykany i atakujący ludzi oraz zwierzęta gatunek tego pajęczaka to kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), który wyglądem przypomina nieco nasiona rącznika pospolitego. Wykazuje aktywność przez niemal cały rok – głównie od marca do listopada. Można go spotkać w puszczach, ogrodach oraz parkach miejskich, a także w lasach.
Innym, równie znanym gatunkiem kleszcza jest kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), atakuje głównie psy oraz konie, rzadko przenosząc się na ludzi. Często jest zarażony bakteriami Babesia, które powodują tzw. „psią malarię” – babeszjozę. Można je spotkać tuż po kończącej się zimie, w wysokich trawach, wrzosowiskach, puszczach, krzewach oraz na terenach zalewowych.
Kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus) z kolei jest rzadko spotykany w Polsce, ale może być bardzo niebezpieczny. Atakuje głównie psy, przenosząc liczne choroby (np. babeszjozę i ehrlichiozę). Aktywny jest głównie w miesiącach letnich, a także w ogrzewanych pomieszczeniach.
Ostatni gatunek kleszcza twardego to kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus), który jak sama nazwa wskazuje zamieszkuje przeważnie nory jeży i innych małych ssaków. Spotykany w lasach, parkach, puszczach i ogrodach. Może przenosić się także na psy, koty oraz ludzi.
Obrzeżek gołębień – kleszcz miękki
W przeciwieństwie do kleszczy twardych, obrzeżek gołębień nie posiada pancerza. Jest jedynym, występującym w Europie kleszczem miękkim. Cechuje się wyjątkową wytrzymałością – może przeżyć nawet 9 lat bez dostępu do żywiciela.
Charakterystyczne jest to, że ten gatunek kleszcza atakuje głównie ptactwo, dlatego często można spotkać liczne kolonie obrzeżkach w gołębnikach, wokół miejsc gniazdowych, na poddaszach, strychach a także w kurnikach. Raczej nie znajdzie się ich w lasach czy na polanach.
Obrzeżki atakują całymi grupami, a wygłodniałe mogą przedostawać się do mieszkań i atakować ludzi oraz zwierzęta domowe. Ugryzienia są bardzo bolesne, mogą występować zmiany skórne, a także istnieje wysokie ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową.
Bibliografia dostępna jest pod adresem:
https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/pasozyty/kleszcze/
Artykuł partnera
Zobacz
Jak dbać o zęby u psa?
Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie...
Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...
Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...
Komentarze (0)