Polecamy

Jaka karma dla psów aktywnych?

Jak w zimie zadbać o kota? Jak nie dopuścić do zmarznięcia kocura?

Poradnik

Na jakie rodzaje kleszczy możemy natrafić w lesie?

​Choć każdego roku o kleszczach i chorobach odkleszczowych mówi się coraz więcej, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pasożyty te występują w kilku różnych gatunkach. Jakie rodzaje kleszczów możemy spotkać w polskich lasach?

Kleszcze twarde – najczęściej spotykane w polskich lasach

Kleszcze dzielą się na dwa typy: kleszcze twarde oraz kleszcze miękkie. Te pierwsze są najczęściej spotykane podczas spacerów po lasach i łąkach, o tych drugich niewiele osób ma pojęcie. Kleszcze twarde pokryte są twardym pancerzem – u samców pokrywa on cały grzbiet, a u samic oraz niedojrzałych form kleszczy (nimf oraz larw) jedynie jego część. Wśród kleszczy twardych znajdują się kleszcze pospolite, łąkowe, jeżowe oraz psie.

Najczęściej spotykany i atakujący ludzi oraz zwierzęta gatunek tego pajęczaka to kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), który wyglądem przypomina nieco nasiona rącznika pospolitego. Wykazuje aktywność przez niemal cały rok – głównie od marca do listopada. Można go spotkać w puszczach, ogrodach oraz parkach miejskich, a także w lasach.

Innym, równie znanym gatunkiem kleszcza jest kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), atakuje głównie psy oraz konie, rzadko przenosząc się na ludzi. Często jest zarażony bakteriami Babesia, które powodują tzw. „psią malarię” – babeszjozę. Można je spotkać tuż po kończącej się zimie, w wysokich trawach, wrzosowiskach, puszczach, krzewach oraz na terenach zalewowych.

Kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus) z kolei jest rzadko spotykany w Polsce, ale może być bardzo niebezpieczny. Atakuje głównie psy, przenosząc liczne choroby (np. babeszjozę i ehrlichiozę). Aktywny jest głównie w miesiącach letnich, a także w ogrzewanych pomieszczeniach.

Ostatni gatunek kleszcza twardego to kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus), który jak sama nazwa wskazuje zamieszkuje przeważnie nory jeży i innych małych ssaków. Spotykany w lasach, parkach, puszczach i ogrodach. Może przenosić się także na psy, koty oraz ludzi.

Obrzeżek gołębień – kleszcz miękki

W przeciwieństwie do kleszczy twardych, obrzeżek gołębień nie posiada pancerza. Jest jedynym, występującym w Europie kleszczem miękkim. Cechuje się wyjątkową wytrzymałością – może przeżyć nawet 9 lat bez dostępu do żywiciela.

Charakterystyczne jest to, że ten gatunek kleszcza atakuje głównie ptactwo, dlatego często można spotkać liczne kolonie obrzeżkach w gołębnikach, wokół miejsc gniazdowych, na poddaszach, strychach a także w kurnikach. Raczej nie znajdzie się ich w lasach czy na polanach.

Obrzeżki atakują całymi grupami, a wygłodniałe mogą przedostawać się do mieszkań i atakować ludzi oraz zwierzęta domowe. Ugryzienia są bardzo bolesne, mogą występować zmiany skórne, a także istnieje wysokie ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową.

Bibliografia dostępna jest pod adresem:

https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/pasozyty/kleszcze/

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak dbać o zęby u psa?

​Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie...

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...