Polecamy

Jak odkłaczyć kota?

Jaki kot dla alergika?

Poradnik

Wakacje a pies. O czym warto pamiętać, zabierając go ze sobą lub gdzie szukać najlepszej opieki na ten czas?

Odpowiedzialni właściciele powinni przemyśleć to, co zrobią z psem w razie swojego urlopu. Czworonóg jest najlepszym przyjacielem człowieka, z tego względu warto go wziąć ze sobą na wakacje, ale co w sytuacji, kiedy nie jest to możliwe? Wtedy należy zapewnić psu jak najlepszą możliwą opiekę. Możliwości jest parę.

1. Oddanie pupila pod opiekę rodziny czy przyjaciół

Wiele osób decydujących się na odbycie podróży, decyduje się właśnie na oddanie swojego zwierzaka do osoby znajomej. Może być to ciocia, kuzynka, wujek albo sąsiad. Pies powinien trafić najlepiej do osoby, którą zna, wówczas można ograniczyć mu stresu związanego z rozłąką ze swoim właścicielem. Musi być to osoba godna zaufania, u której pies będzie mógł spędzić najbliższe dni czy tygodnie komfortowo oraz bezpiecznie. Czworonóg nie powinien być dla naszych bliskich ciężarem, warto więc ich uprzedzić, jak wygląda życie z takim zwierzakiem, zwłaszcza jeśli oni do tej pory nie mieli pod opieką żadnego czworonoga.

2. Skorzystanie z usługi dog-walkera

W przypadku kiedy nie mamy żadnej zaufanej osoby, która zgodziłaby się zając psem, wówczas możemy zastanowić się na skorzystanie z osoby, która za pewną opłatą będzie zajmowania się zwierzakiem. W zakres jej obowiązków będą wchodziły codzienne spacery, karmienie psa, oraz danie mu odpowiedniej dawki miłości. Jest to nowość w naszym kraju, jednak tego typu usługi już powoli zyskują popularność. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi osoby poleconej przez znajomych. Wtedy będziemy mieć pewność co do profesjonalizmu opieki. Ceny za takie usługi są różne, zależą przede wszystkim od ilości dni opieki, wielkości psa itp.

3. Oddanie czworonoga do hotelu

Inną możliwością jest oddanie zwierzaka do psiego hotelu. Jest to rozwiązanie zarówno kiedy wyjeżdżamy tylko na parę dni, jak i w dłuższą podróż. Zwierzęta w takim hotelu dosyć szybko przyzwyczajają się do otaczającego je środowiska, nowych opiekunów i nie przeżywają aż tak bardzo rozłąki ze swoim właścicielem. Miejsca te oferują kompleksową opiekę, czyli pies będzie miał zapewniony kontakt z ludźmi, spacery oraz jedzenie. Niekiedy ma on również możliwość poznania innych psów przebywających w hotelu, może więc on liczyć na nowe znajomości. Profesjonalny hotel zapewnia zwierzakowi jego własny i czysty boks, w którym pies będzie czuł się bezpiecznie. W zimie takie miejsca są ogrzewane. Hotele dla zwierząt dostępne są w większości dużych miast. Niestety ich minusem przede wszystkim jest wysoka cena. Jednak warto zdecydować się na taką opcję, jeśli chcemy, aby zwierzak przebywał w komfortowych i bezpiecznych dla niego warunkach. Przed wybraniem odpowiedniego hotelu dla zwierzaka, warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych miejsc. Dobrze, jeśli jakiś nasz znajomy, może polecić nam dobry hotel, który został już przez niego sprawdzony. Ważne jest, aby w takim miejscu przede wszystkim pracowały osoby mające podejście do zwierząt, traktujące psy z empatią.

O czym musimy pamiętać, decydują się na zabranie psa ze sobą na wakacje?

Najlepszą opcją dla zwierzaka jest oczywiście zaplanowanie wspólnego wyjazdu. Czworonóg musi jednak dobrze reagować na innych ludzi i psy, aby pobyt w nowym miejscu nie był kłopotliwy zarówno dla niego, jak i dla nas. Dzięki wspólnym wakacjom pies zapozna się z nowymi miejscami, będzie mógł doświadczyć pewne przeżycia, które z pewnością dobrze wpłyną na jego psychikę. Zabierając psa ze sobą, należy pamiętać, że wybrana przez nas kwatera musi tolerować zwierzęta. Należy więc wybrać miejsce, w którym pupil będzie mile widziany, niekiedy trzeba będzie uiścić za niego dodatkową opłatę. Wybierając się na wakacje samochodem, najlepiej zakupić dla psa specjalną klatkę transportową. Musi być ona dla czworonoga komfortowa i odpowiednio duża, aby pies mógł się w niej wygodnie ułożyć. Zapewni mu ona również bezpieczeństwo, inną propozycją są specjalne pasy bezpieczeństwa.

pies

Karma Acana powinna być również spakowana, jednak psa nie powinno się karmić w trakcie podróży. Należy zapewnić mu za to dostęp do wody. Na wakacje koniecznie weźmy ze sobą obrożę, smycz oraz kaganiec. Niekiedy konieczne może okazać się założenie kagańca, dzięki niemu inne osoby będą się również czuły bezpieczne. Nie można również zapomnieć o higienie. Na wyjazd powinniśmy przygotować zapas torebek na psie odchody oraz łopatkę. Po psie należy zawsze sprzątać, nieważne gdzie się aktualnie znajdujemy.

Legowisko dla psa przyda się do jego odpoczynku, w nim czworonóg będzie się czuł bezpiecznie. Jeśli udajemy się za granicę, nie możemy zapomnieć o książeczce zdrowia psa i paszporcie.

Komfortowe i udane wakacje z psem są możliwe, jednak w dużej mierze wszystko zależy od jego charakteru i nastawienia. Jeśli pies nie słucha nas i jest nieposłuszny, wówczas, aby nie przeszkodził nam w odpoczynku, a także wszystkim innym urlopowiczom, znajdźmy mu miejsce, gdzie będzie zapewniona dla niego odpowiednia opieka. Jeśli jednak dobrze znamy naszego pupila i wiemy, jak na daną rzecz zareaguje, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwierzak odpoczywał z nami.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak dbać o zęby u psa?

​Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie...

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...