Polecamy

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Żywienie kotów

Idealna karma dla kota

Koty to zwierzęta mięsożerne, drapieżniki. Nie powinno się o tym zapominać, nawet jeśli ma się zupełnie łagodnego, domowego pieszczocha. Ich potrzeby żywieniowe orbitują wokół produktów bogatych w białka zwierzęce oraz tłuszcze i węglowodany tego samego pochodzenia. Nie można oczywiście pomijać także kwestii witamin czy minerałów, których potrzebuje każdy organizm żywy. Koty będą zdrowe i szczęśliwe, kiedy ich potrzeby żywieniowe zostaną odpowiednio zaspokojone.

Ciekawostka o kotach mówi, że są to zwierzęta wywodzące się pierwotnie z terenów pustynnych. Paradoksalnie, ich pożywienie w tamtych rejonach było bardzo bogate w wodę, ponieważ inne źródła były dla nich trudno dostępne i ogólnie koty za wodą nie przepadają. W związku z tym kot wcale nie musi dużo pić, jeśli tylko będzie otrzymywał pokarm bogaty w wodę. Z kolei karmienie kota tylko pokarmem suchym, przy okazji którego nie będzie miał okazji napić się wody, jest sposobem na odwodnienie się kota. Dlatego w codziennej diecie pokarm suchy z pokarmem mokrym powinny być łączone, a do tego kot zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody.

Ile porcji w danym dniu?

Wbrew pozorom, koty mają dość małe żołądki i powinny się odżywiać w miarę często, ale w niewielkich ilościach. Długie przerwy między posiłkami wcale nie leżą w ich naturze. Minimalna ilość posiłków na dobę dla kota to dwa. Najlepiej jest podawać cztery posiłki na dobę, chociaż ich wielkość musi być do takiego rytmu dostosowana, by kot za bardzo nie przybrał na wadze.

Karmienie kotów młodych

Młode koty mają przez cały okres wzrostu duże zapotrzebowanie na białko i wapń, które stanowią główny budulec tkanek twardych i mięśni. W związku z tym należy stosować karmy przeznaczone dla kotów młodych, które mają właśnie takie priorytety. Ilość podawanego pokarmu powinna być dobierana zgodnie z zaleceniami wskazanymi prze producenta karmy. Zbyt duża ilość pożywienia spowoduje tycie kota.

Ważnym elementem diety najmniejszych kotów jest także mleko zastępcze. Powinno być podawane do ósmego tygodnia ich życia, po czym można je powoli odstawiać zastępując innymi pokarmami, czyli karmą suchą i mokrą.

Posiłki dla kota

Dieta dorosłego kota

Dieta kota dorosłego powinna być oparta o karmy przeznaczone dla dorosłych zwierząt. Zazwyczaj wystarczy zdecydować się na jedną markę i jeden smak, po czym zalecane jest pozostawanie przy nim przez dłuższy czas. Zmiany nie są złe, ale koty zazwyczaj nie potrzebują większego urozmaicenia, jeśli chodzi o smaki.

Bilansowanie kociej diety

Ilość pokarmu powinna być dostosowana do wagi kota oraz trybu jego życia. Warto jest się skonsultować z lekarzem przed ustaleniem odpowiedniego sposobu karmienia kota. Nadmiar pożywienia zawsze prowadzi do rozwoju otyłości, co z kolei jest najkrótszą drogą do pogorszenia zdrowia kota.

Urozmaicanie diety

Urozmaiceniem diety kota może być mokra karma, jaką w swojej ofercie na pewno posiada producent suchej karmy będącej podstawą kociej diety. Powinna ona zastępować część posiłków, a nie stanowić dodatek do podstawowej diety.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Choć wiele osób ma co do tego wątpliwości, odpowiednie żywienie kota wcale nie musi być...