Najlepsza dieta dla psa młodego i dorosłego
Zdrowie psa zależy od jego właściciela w dokładnie takim samym stopniu, jak codzienne zachowanie i samopoczucie czworonożnego pupila. Tylko odpowiednia dawka wysiłku intelektualnego i fizycznego pozwoli psu w pełni cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją mentalną, a także zwyczajnie mieć dobry nastrój. W tym równaniu znajduje się także odpowiednie odżywianie.
Oczywistym jest, że zwierzęta potrzebują odpowiedniej dawki białek i tłuszczów, ale jeśli zwierzak ma też okresy intensywnego wysiłku, może drastycznie wzrosnąć zapotrzebowanie na węglowodany dostarczające odpowiedniej porcji energii. Psiak potrzebuje też różnorodnych witamin, mikroelementów, kwasów tłuszczowych i wielu innych rzeczy.
Prawidłowe karmienie psa
Dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie, najlepiej w porach nie związanych bezpośrednio ze spacerami. Musi mieć też zawsze pełną miskę z wodą w łatwo dostępnym dla niego miejscu.
Dieta szczeniaka
U szczeniaków wyjątkowo duże jest zapotrzebowanie na wapń oraz na łatwo przyswajalną energię, ponieważ małe psy się bardzo dużo ruszają. Wraz ze wzrostem psa zazwyczaj wzrastają też jego potrzeby energetyczne, ponieważ powoli uczy się biegać, a wtedy szaleje już na całego. Pokarm dla psa w tym wieku musi być koniecznie dobrze zbilansowany i dostosowany do jego kondycji.
Szczeniaki powinny korzystać z karm przeznaczonych bezpośrednio do ich grupy wiekowej. Dla najmniejszych psiaków przygotowywana powinna być mokra karma, chociaż psy ras olbrzymich już w drugim miesiącu mogą zacząć próbować karmy suchej, początkowo rozmoczonej w wodzie.
Dieta psa dorosłego
Dla psa dorosłego sucha karma jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest dobrze zbilansowana. Jest w niej dość białek, tłuszczów i węglowodanów. Takie karmy nie mają specjalnych oznaczeń lub są oznaczone jako karmy „adult”.
Urozmaicanie diety
Dieta nie może być oczywiście jednostajna. By ją urozmaicić, można wprowadzić do niej specjalnie przygotowane karmy mokre, chociaż trzeba pamiętać, że ich nadmiar to krótka droga do szybkiego tycia pupila. Mniejsze rasy powinny raczej unikać dodatków z mokrego pokarmu. Zamiast niego można stosować różnego rodzaju smakołyki i gryzaki. Także jednak one mogą być podawane tylko w niewielkich ilościach, ponieważ ich kaloryczność jest bardzo zróżnicowana i można łatwo z nią przesadzić. Lepszym pomysłem będą gotowane warzywa, chociaż i ten aspekt powinien być wykorzystywany z umiarem.
Bilansowanie diety psa
Dietę psa najłatwiej jest zbilansować po prostu poprzez stosowanie się do zaleceń, jakie przygotował producent suchej karmy traktowanej jako podstawowe źródło pokarmu dla psa.Od czasu do czasu dobrze jest manipulować wielkością porcji pożywienia i sprawdzać, jak pies będzie na to reagował. Można takie działania prowadzić w konsultacji z weterynarzem. Wszelkie eksperymenty są dobre dopóki nie spowoduje się otłuszczenie zwierzęcia, ponieważ to jest już poważny problem.
Dobra dieta jest ważna
Tylko dobra dieta pozwoli psu na długie, zdrowe i pełne radości życie.
Zobacz
Karmienie ras małych i ras dużych
Czy masa ciała psa i jego wielkość powinna mieć przełożenie na sposób jego karmienia? Czy...
Jak wybrać dobrą karmę dla psa?
Czym się kierować poszukując odpowiedniej karmy dla psa? Pytanie nie należy do najłatwiejszych...
Karma dla psów: fundament życia każdego...
Zadbaj o karmę dla swojego ukochanego czworonoga! Karma dla psów to podstawowy element we...
Komentarze (0)