Polecamy

Jaki prezent dla psa warto wybrać?

Co kupić na pchły dla kota? Jaki preparat na insekty wybrać?

Żywienie psów

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Czym się kierować poszukując odpowiedniej karmy dla psa? Pytanie nie należy do najłatwiejszych i zadają je sobie nie tylko początkujący opiekunowie zwierząt, ale i osoby, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w tym zakresie. Rynek systematycznie się zmienia, a i trendy dietetyczne ulegają przeobrażeniom. Zmieniają się też przepisy, a co za tym idzie, pewne rozwiązania stosowane jeszcze kilka lat temu, dziś są już niezgodne z prawem. Ogrom produktów znajdujących się na sklepowych półkach również nie ułatwia nam zadania. Jednocześnie, sami opiekunowie psów są bardziej świadomi niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej, a co za tym idzie, nie wybierają już przypadkowego rozwiązania doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest dieta w rozwoju psa.

Dieta czworonoga i jej znaczenie

Jeśli zależy nam na zdrowiu psa, powinniśmy mieć świadomość tego, że właściwa dieta ma na nie ogromny wpływ. To właśnie psie zdrowie jest zresztą jego największym szczęściem zwłaszcza, że wiele chorób dotykających czworonogów ma gwałtowny przebieg wiążąc się z autentycznym cierpieniem. Mówiąc o znaczeniu odpowiedniej diety dla psiego zdrowia należy zwrócić uwagę również na to, że konsekwencje naszych błędów żywieniowych wcale nie są widoczne natychmiast po tym, gdy zostaną one popełnione. Latami można więc żywić psa w niewłaściwy sposób i nawet nie zauważać tego, jak pogarsza się jego zdrowie. Im więcej wiemy na temat prawidłowej diety, tym wyższy jest też poziom bezpieczeństwa zwierzaka.

Idealny model żywieniowy

Obecnie mówimy o sporej liczbie modeli żywieniowych, nic więc dziwnego, że wskazanie tego, który moglibyśmy uznać za najlepszy, nie jest prostym zadaniem. W sprzedaży dostępne są karmy suche i mokre, nie brakuje zwolenników tak zwanego karmienia domowego oraz modelu barf. Jeśli zainteresujemy się tym tematem, z pewnością odkryjemy, że mamy do czynienia także z bardziej ekstremalnymi firmami żywieniowymi, które również mają spore grono zwolenników.

Jeśli zatem szukamy idealnego modelu żywieniowego dla naszego zwierzaka, musimy brać pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Jak już wspomniano, psie zdrowie musi znajdować się na pierwszym miejscu, nie bez znaczenia okazują się jednak również nasze własne preferencje i możliwości. Jeśli więc sami nie jemy mięsa, nie mamy wcale obowiązku zmuszać się do tego, aby podawać je zwierzęciu, choć, co również należy podkreślić, nie brakuje ekspertów serdecznie zachęcających do takiego postępowania. Dobrze jest też przestrzegać prostej zasady mówiącej o tym, że im mniej przetworzone jest jedzenie, tym jest ono zdrowsze, a tym samym również bardziej korzystne dla naszego psa. Zasada ta nie budzi poważniejszych wątpliwości, bo odnosi się także do ludzi. Nie żyjemy jednak w idealnym świecie, a tym samym trudno potępiać tych opiekunów, którzy nie są w stanie zrezygnować z gotowej psiej karmy. Nie jest to najbardziej optymalna z dostępnych opcji, jeśli jednak uda się nam znaleźć odpowiedni produkt, bez trudu uda nam się zapewnić psu to wszystko, na co jego organizm zgłasza zapotrzebowanie. Jak rozpoznać karmę dla psów, która ma prawo budzić nasze zainteresowanie? Powinna ona posiadać jak najbardziej wartościowy skład z duża ilością mięsa i jak najmniejsza zawartością szkodliwych dla psiego zdrowia konserwantów. Produkty premium, jakie dziś można znaleźć na sklepowych półkach, bardzo często można bez obaw stosować jako alternatywę dla nieprzetworzonego psiego jedzenia.

Karma sucha, czy mokra?

Jeśli nie chcemy, lub nie możemy karmić psa inaczej niż tylko za pośrednictwem gotowych produktów, nie powinniśmy się winić, bo nie jest to wcale złe rozwiązanie. Oczywiście, nie bez znaczenia wydaje się to, w jakiej formie podawana jest gotowa karma. Najbardziej klasyczny podział zwraca naszą uwagę na karmy mokre oraz suche. Co do zasady, te pierwsze są uważane za lepsze dla psa. Pokarmy serwowany w ten sposób charakteryzuje się mniejszym stopniem przetworzenia, a do tego samo jego spożywanie jest dla psa wygodniejsze. Karma mokra jest jedzeniem wilgotnym, a tym samym posiłek zalicza się do przyjemnych. Nie wywołuje też wzmożonego pragnienia, które jest charakterystyczne dla karmy suchej. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że sucha karma, niejako z samej swojej definicji, jest rozwiązaniem niewłaściwym. Nietrudno się domyślić, że, podobnie jak ma to miejsce w przypadku karmy mokrej, wszystko zależy od jej składu. Jeśli więc mamy do czynienia z suchą karmą wysokiej jakości oraz z mokra, której jakość pozostawia jednak wiele do życzenia, sięgnięcie po tę pierwszą wydaje się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Szukasz odpowiedniej karmy dla psa? Wejdź na https://alibiuro.pl/karma-dla-psow

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Karmienie ras małych i ras dużych

Czy masa ciała psa i jego wielkość powinna mieć przełożenie na sposób jego karmienia? Czy...

Karma dla psów: fundament życia każdego...

Zadbaj o karmę dla swojego ukochanego czworonoga! Karma dla psów to podstawowy element we...

Idealna karma dla amstafa

Amstaf, czyli American Staffordshire Terrier, jest mięsożercą, jak zresztą wszystkie...