Polecamy

Na jakie rodzaje kleszczy możemy natrafić w lesie?

Idealna karma dla amstafa

Poradnik

Co kupić na pchły dla kota? Jaki preparat na insekty wybrać?

Jeśli zauważymy pchły u naszego kota nie będzie trzeba od razu panikować. Zarówno koty wychodzące na zewnątrz jak i te, które przebywają w domu są narażone na różnorakie infekcje a także na ataki pasożytów. Pchłę można przynieść do domu na rękawie czy nogawce spodni. Dlatego warto będzie poobserwować koty i sprawdzać czy nie są podgryzane przez pchły.

Walka z tymi pasożytami będzie możliwa przy użyciu dobrych środków leczniczych, ale również metodami domowymi. Jak sobie z tym poradzić? Zwalczanie pcheł u kota może być trudniejsze niż u psa. Większość kotów nie będzie tolerować kąpieli, a to ona pozwala pokonać pchły. Wylizywanie futra sprawia, że trudno będzie aplikować środek na pchły na skórę, ponieważ zostanie on zjedzony przez kota

Objawy – po czym poznać, że kot ma pchły?

Jeśli zwierzak często się drapie to może być dla nas pierwszy sygnał. Pchły często żerują na grzbiecie kota, na karku i nad ogonem. To miejsca, trudno dostępne, na których pasożyty mają większą swobodę. Jeśli zauważymy, że kot dużo czasu spędza w toalecie, przygryza sierść i drapie się to oznacza, że może mieć pchły. Osobniki dorosłe pcheł można zobaczyć gołym okiem.

Zagrożenia – czym grozi inwazja pcheł?

To głownie dyskomfort dla zwierzaka. Ugryzienia pcheł są swędzące oraz bolesne, drapanie i przygryzanie skóry będzie prowadzić do pojawienia się ran. Trzeba działać szybko, by kotu ograniczyć dyskomfort.

Czy pchły u kota mogą przejść na ludzi?

Takie pytanie zadaje sobie większość właścicieli kotów. Oczywiście pchły mogą również pojawić się u ludzi i innych zwierzaków domowych i je podgryzać.

Jak zwalczyć pchły

Działania profilaktyczne

Takim podstawowym działaniem jakie można podjąć to regularne wyczesywanie sierści, aż dzięki temu będzie można chronić się przed nadmiernym rozmnożeniem się pcheł. Jeśli kota czeszemy co kilka dni będzie można zauważyć szybko pierwsze pchły i dzięki temu będzie można sprawnie reagować. O wiele łatwiej jest usunąć kilku osobników niż kilkudziesięciu, które dodatkowo stale się namnażają.

Leczenie

Warto zacząć od sposobów domowych. Niestety pchły bardzo szybko się namnażają i mogą się rozprzestrzeniać po domu. Skuteczną oraz tanią metodą będzie kąpiel. Jednak większość kotów reaguje paniką albo agresją. Jeśli jesteśmy w stanie wykąpać kota warto będzie to zrobić. Jeśli kot nie toleruje wody można próbować okiełznać go w dwie osoby. Najlepiej nalewać wodę do miski czy wanny, musi być jej tyle, że zakryje się tułów zwierzaka. Uważamy na głowę, by woda nie dostała się do nosa czy uszu. Będzie można również stosować specjalny szampon zwalczający pchły.

Jeśli kot jest szczególnie oporny na wodę to ewentualnie będzie można zdecydować się na prysznic, niektóre koty możliwe, że są w stanie znieść to, jeśli nie będą one zanurzane w wodzie. W takim przypadku również trzeba szczególnie uważać na głowę zwierzaka. Pchły mogą jednak szybko wędrować w stronę głowy, która wodą nie jest polewana. Dlatego część uda się spłukać a niestety pozostałe będziemy musieli próbować wyłuskać spomiędzy sierści na głowie zwierzaka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak dbać o zęby u psa?

​Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie...

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...