Polecamy

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Klatka dla kota

Poradnik

Jak dbać o zęby u psa?

​Jak się okazuje, niestety wciąż zbyt mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że psie zęby wymagają regularnej higieny. Jeśli jej zabraknie, może dojść do rozwoju groźnych dla zdrowia schorzeń. Dowiedz się, jak dbać o zęby swojego pupila, by zawsze były czyste i zdrowe.

Dlaczego zęby psa wymagają czyszczenia?

Każdego dnia na zębach osadza się tzw. płytka nazębna, która inaczej nazywana jest osadem nazębnym lub płytką bakteryjną. Jest ona miękkim osadem, który tworzą substancje zawarte w ślinie oraz bakterie. Jeśli jest regularnie i dokładnie usuwana, nie stanowi zagrożenia. Kiedy jednak higiena w tym zakresie zostanie zaniedbana, dochodzi do mineralizacji płytki. Innymi słowy – staje się ona twarda i zmienia w kamień nazębny, którego już nie można usunąć przy pomocy szczoteczki.

Warto mieć świadomość tego, że jak w przypadku człowieka, tak i w przypadku psa kamień nazębny nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym. Stanowi on realne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ nieleczony, może przyczynić się do rozwoju wielu groźnych schorzeń – zarówno jamy ustnej (jak np. cofanie się dziąseł, a nawet wypadanie zębów), jak i całego organizmu, który jest atakowany przez chorobotwórcze bakterie.

Jak dbać o zęby psa?

Zdrowe zęby powinny być białe i czyste. Jeśli zauważasz na zębach swojego pupila ciemny nalot, oznacza to, że być może konieczna będzie wizyta u psiego stomatologa. Lekarz szczególnie powinien obejrzeć psa, jeśli ten ewidentnie odczuwa ból lub co najmniej dyskomfort w jamie ustnej, nadmiernie się ślini, odmawia jedzenia, a z jego pyska wydobywa się nieprzyjemny zapach. Aby uniknąć tych bardzo przykrych i groźnych sytuacji dla psa, zadbaj o regularną pielęgnację. Jak to zrobić?

Najważniejszym elementem pielęgnacji psiego pyszczka jest regularne mycie zębów. Psy w naturze nie myją zębów, dlatego musisz nauczyć swojego pupila właściwego zachowania podczas tego zabiegu. Przede wszystkim nie rób niczego na siłę, bo tylko zrazisz psa, który na sam widok szczoteczki będzie uciekał lub nawet warczał na Ciebie! W pierwszej kolejności pokaż psu, że różnego rodzaju manewry przy jego pysku, jak głaskanie, odchylanie fafli, delikatne dotykanie dziąseł, to nic strasznego. Za każdym razem, gdy pies pozwala się dotknąć, jest spokojny i zrelaksowany, nagradzaj go ulubionymi smakołykami. Tak samo powoli, stopniowo wprowadź szczoteczkę, a dopiero później – pastę (specjalną dla psów i kotów).

Na rynku dostępne są także inne produkty do wsparcia zdrowia jamy ustnej np. specjalne preparaty dodawane do wody, którą pije czworonóg. Ograniczają one tworzenie się płytki nazębnej i niwelują przykry zapach – nie zastępują jednak mechanicznego usuwania płytki nazębnej szczoteczką, chusteczkami czy specjalną nakładką na palec.

Pamiętaj o regularnej kontroli psiego uzębienia. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, aby problem się nie pogłębiał. Na co dzień dbaj o zęby pupila zarówno poprzez ich regularne czyszczenie, jak i podawanie wysokiej jakości karmy. Najlepsza karma dla psa, jak np. karmy SPECIFIC™, jest wolna od sztucznych barwników i konserwantów oraz innych substancji, które niekorzystnie wpływają na zęby.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Skuteczne usuwanie plam po zwierzętach domowymi...

Pamiętasz jeszcze, w jaki sposób Twoja babcia walczyła z plamami? Być może...

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chodzenie na smyczy jest dla psa czynnością nienaturalną. Psy są zwierzętami terytorialnymi...

Dlaczego warto wybrać sklep zoologiczny online?...

Karma, zabawki, smycze, żwirek, artykuły higieniczne - każdy, kto ma w domu zwierzaka, wie, jak...