Polecamy

Jaki szampon dla szczeniaka wybrać? Który będzie najlepszy?

Dywan termiczny dla psa

Żywienie kotów

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Choć wiele osób ma co do tego wątpliwości, odpowiednie żywienie kota wcale nie musi być trudne. W sprzedaży nie brakuje karm dla kotów, mamy przy tym do czynienia zarówno z rozwiązaniami klasycznymi, jak i z karmami specjalistycznymi.

Ogromny wybór sprawia, że nie mamy żadnego problemu z zakupem karmy przeznaczonej dla kota z nadwagą, małego kotka oraz seniora, a także z karmą, którą należy podawać kotu, który właśnie został poddany zabiegowi sterylizacji. Jaka karma powinna być jednak tą, po którą sięgniemy w pierwszej kolejności?

Karma sucha czy mokra dla kota?

Nietrudno się domyślić, że mamy do czynienia z pytaniem, na które nie ma jednej tylko odpowiedzi. O kwestii całkowicie indywidualnej możemy mówić choćby wówczas, gdy zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy zdecydować się na karmę suchą, czy też pozostać przy jej mokrym odpowiedniku. Dużą rolę odgrywa zarówno nastawienie opiekuna, jak i upodobania charakterystyczne dla samego kota. W przypadku obu typów karmy możemy mówić o podstawie kociej diety, choć mamy do czynienia z produktami o specyficznych cechach, a tym samym – charakterystycznych tylko dla siebie zaletach i wadach.

Karma sucha zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że ma niską wilgotność, a tym samym jest bardziej konkretna, pożywna i kaloryczna. To po nią opiekunowie kotów sięgają w pierwszej kolejności, nie powinno to jednak stanowić dla nas zaskoczenia, jest bowiem nie tylko tańsza niż karma mokra, ale również zdecydowanie łatwiejsza w użytkowaniu.

Pokarm dla kota

Karma mokra jest bardziej zbliżona do naturalnego pokarmu, nic więc dziwnego, że koty cenią ją szczególnie wysoko. Niestety, nie należy do rozwiązań najtańszych, a produkty oferowane nam w przystępnej cenie zwykle zniechęcają do siebie tym, że mięso znajduje się w nich jedynie w śladowej ilości. Dieta oparta na takiej karmie jest zdrowa, należy jednak liczyć się tak z kosztem, jak i z większymi ilościami karmy, jakie przyjdzie nam zakupić. Weterynarze starają się rozwiązać rodzący się spór zwracając nam uwagę na to, że w obu przypadkach mamy do czynienia z karmą wartościową, a tym samym wskazaną dla kotów. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem stosowanie ich wymiennie.

Dobra karma dla kota – jak ją rozpoznać?

Oczywiście, nie tylko rodzaj karmy przesądza o dobrym stanie zdrowia i samopoczuciu kota. Karma musi być też wartościowa, a jej rozpoznanie nie jest szczególnie proste, gdy na rynku pojawia się wiele jej rodzajów. W pierwszej kolejności patrzymy zwykle na cenę karmy, okazuje się jednak, że nie jest ona wcale jedynym, a nawet najważniejszym wyznacznikiem jej jakości.

Najskuteczniejszym sposobem na zakończone sukcesem poszukiwania jest zatem zapoznanie się ze składem przynajmniej kilku karm po to, aby wybrać te rozwiązanie, które okaże się najbardziej wartościowe. W pierwszej kolejności należy więc szukać informacji o mięsie i produktach mięsnych pamiętając o tym, że im więcej jest ich w karmie, tym lepiej tak dla nas, jak i dla naszego kota. Nie można zapominać także o wartościowych owocach i warzywach, a także o dodatkach witaminowych i innych składników, które się w nich znajdują.

Komentarze (1)

  • kociarka

    24 maja 2019

    Ja daję mojemu kotu mokrą karmę + surowe podroby od sprawdzonego rzeźnika. Czasem też przygotowuję gotowane mięso. Bardzo zwracam uwagę na składy karm, nawet wyliczam czy skład = 100% co nie często się zdarza. Pozdrawiam ;)

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Zobacz

Idealna karma dla kota

Koty to zwierzęta mięsożerne, drapieżniki. Nie powinno się o tym zapominać, nawet jeśli...